Sledujte nás na Facebooku!

květen 2019

Divadlo Oskara Nedbala

Divadelní 218/2, 390 01 Tábor

+420 384 971 630

info@divadlotabor.cz

http://divadlotabor.cz

výstavy otevřeny v době večerních představeních a každé úterý a čtvrtek v rozmezí 15–17 hodin

 

do 24. května 

Face to Face – Jaromír 99

DON galerie

Jaromír Švejdík, známý také pod pseudonymem Jaromír 99, se narodil v Jeseníku, který se dodnes promítá do jeho tvorby. Proslavil se v hudební i výtvarné oblasti díky kapele Priessnitz a komiksu Alois Nebel. Tím zároveň založil specificky českou komiksovou školu postavenou na kontrastním využívání černých a bílých ploch a hrubé výtvarné stylizaci.
Výstavu FACE TO FACE připravil exkluzivně pro táborské divadlo. Obsahuje výběr třiadvaceti velkoformátových portrétů, které jsou vytvořeny pouze jednou barvou – a to černou. Portréty známých i neznámých tváří jsou ukázkou klasické tvorby Jaromíra 99. Ostře řezané rysy často tvoří až expresivní obrazy.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 11. dubna od 17 hodin s úvodním slovem galeristy Miroslava Houšky za přítomnosti autora Jaromíra Švejdíka. O hudební doprovod se postará pražský hudebník Jakub König/ Kittchen.

 

do 28. června

Z TÁBORA & TŘI ROKY | Lukáš Bláha

DON foyer a galerie EVÁRIUM

První část výstavy nazvaná Z Tábora zachycuje město v té nejniternější podobě. Černá a bílá dovolí popustit uzdu fantazie. Detaily uliček Starého města, čmáranice na zdech domů, na chodníku pohozené nepotřebné poklady, ale také setkání místních obyvatel s objektivem i zvěčněné emoce v momentech radosti i smutku.
V sérii Tři roky táborský fotograf Lukáš Bláha až téměř s voyeurským zanícením zachycuje nejen samotné vystupující umělce, ale především celkovou atmosféru akce, kterou umocňují záběry do publika a syrovější zpracování fotografií.

Kouzlo fotografie objevil táborský rodák Lukáš Bláha již v dětství díky svému otci, amatérskému fotografovi. V roce 2008 si pořídil vlastní kinofilmovou zrcadlovku Canon a krátce poté začal spolupracovat s Týdeníkem Táborsko. V roce 2013 se stal členem fotokomunity v domě U Beránka v Českých Budějovicích, kde se pod vedením Davida Veise postupně zdokonaloval a zásadně změnil i přístup k fotografování.  Fotografie publikoval v regionálním i zahraničním tisku (Slovensko, Kamerun) a prezentoval na sedmi společných a dvou samostatných výstavách. Autor je inspirován fotografiemi M. Jodase, A. Corbijna a Ch. Steina.

 

28. května–28. června

Ve smíru vlny – Miroslav Šisler

DON galerie

Koloristické vize v souboru maleb autora, který se dlouhodobě věnuje vztahům barev a křivek. Výsledné proudění a silová pole obrazů jsou specifickou projekcí vnitřní krajiny.

Miroslav Šisler, rodák z Roudnice nad Labem, absolvoval experimentální malířskou školu Jiřího Sopka na pražské Akademii výtvarných umění. V současné době žije a pracuje na Šumavě.

 

Městská knihovna Tábor

Jiráskova 1775, tel: 381 200 580, www.knihovnatabor.cz

otevřeno: úterý–pátek 9–18 hod., sobota 8–12 hod.

 

do 31. května

Svět ve světě

Galerie Na Schodišti

Výstava žáků ZUŠ Tábor pod vedením I. Dandové, S. Kostlánové a T. Buzu.

 

Hostinec Pod Kaštanem

Měšice

 

do 31. prosince

Výstava fotografií starých Měšic a jejich obyvatel (1890–1950)