25. 5. –24. 7.

Výstava k 85. narozeninám známého fotografa, který se v galerii tentokrát představí i jako malíř.

Výstava bude vzhledem k okolnostem bez vernisáže!

Nová otevírací doba: pondělí–neděle 10–12/13–17 hodin

Jan Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze, jako první se narodil jeho bratr, kreslíř Karel Saudek. V padesátých letech vystudoval grafickou školu, po které nastoupil jako produkční fotograf v tiskárnách. V této době získává také svůj první fotoaparát a poprvé se žení. V šedesátých letech ho velmi ovlivní katalog rozsáhlé fotografické výstavy Family of Man. Díky rozvolněným poměrům odcestuje do USA, kde se seznamuje s Hughem Edwardem, který mu pomáhá v další kariéře. V sedmdesátých letech se poprvé v jeho fotografiích objevuje ikonická zeď, jinak je tato dekáda ve znamení smutku a samoty. V této době umírá jeho otec a partnerka Veronika. V osmdesátých letech mu vychází v Itálii první monografie (Il teatro de la vita). Jan Saudek opouští místo v tiskárnách a stává se fotografem na volné noze. V devadesátých letech a na přelomu století přichází velký úspěch na domácí scéně a začínají jeho velké tuzemské výstavy.

Jan Saudek patří k předním fotografům české inscenované fotografie. V padesátých letech, ve svých začátcích, převážně fotografoval rodinu, ať již mateřství nebo otcovství nebo děti obecně. Od sedmdesátých let spolu se zdí se objevila i erotika, provokace a hra. Do popředí vystupují vztahy mezi muži a ženami, láska, ale i nenávist, věrnost i nevěra. V devadesátých letech často vytvářel tzv. karty, fotografie žen inspirované uspořádáním obrázků na herních kartách. Za svou práci získal Jan Saudek několik významných ocenění, např. Řád čestné legie nebo Artis Bohemiae Amicis.

Výstava v Galerii U Radnice je speciální díky obrazům, které autor příliš často nevystavuje. Máte tak možnost poznat neznámou tvář Jana Saudka.

Nově nás můžete sledovat i na Instagramu @taborskemestskegalerie