27. dubna – 31. října 2023

Výběr z tvorby básníka Lumíra Slabého a malíře Teodora Buzu. Panelová výstava se nachází na nábřeží Jordánu (u botanické zahrady).

Lumír Slabý – cestovatel, básník, hudebník a milovník žen i života žil a tvořil v Táboře. Od roku 1999 veřejně prezentoval a publikoval autorské básně i cestovatelské prózy na stránkách almanachů, internetových časopisů a při autorských čteních. Některé své texty také zhudebnil a interpretoval s kapelami Starý psi a mladý kočky, Spadané listí, Klika Ven či Colorful People. První samostatnou sbírkou byly Svisty (2003). Následovaly sbírky veršů s obrazy Teodora Buzu – Šeptání proti zlu (2004), Něco divokého (2006), Tanec v příboji (2009) a Zkouška sirén (2013). Lumír Slabý 28. dubna 2019 podlehl krátké a těžké nemoci, jeho dílo však žije dál. Mimo jiné v posmrtně vydané šesté sbírce V prostoru nad hvězdami (2019).

Teodor Buzu – narodil jsem se v úterý a dobře jsem udělal. Jako dítě jsem pásl husy, pak krávy, a to mi ukázalo, že život je krásný. V deseti letech jsem se dostal na uměleckou školu. Na škole jsem pochopil, že obraz má dvě stránky: tu, co vidíš, a tu, která je skryta v malbě. Po škole jsem se dostal na Akademii výtvarných umění. Ve vlaku Oděsa-Charkov jsem potkal svou ženu, se kterou máme dva syny. Sloužil jsem rok a půl v sovětské armádě. Kdo sloužil v sovětské armádě, ten se v cirkusu nesměje. A tady v Čechách jsem pochopil, že svět patří především těm, co chtějí. Jsem realista, věřím na zázraky.

Pořádá město Tábor ve spolupráci s FEST2004.

Ve středu 26. dubna v 18 hodin zveme na vernisáž výstavy.

https://www.kulturne.com/clanek/6981-po-rukou-vestoje-pratele-skladaji-poctu-basnikovi-lumiru-slabemu-unikatni-vystavou

PO RUKOU VESTOJE – BÁSNÍK LUMÍR SLABÝ A MALÍŘ TEODOR BUZU – YouTube