23. listopadu 2023 – 7. ledna 2024

Tradiční vánoční výstava s názvem „Vyšla hvězda jasná“  se letos věnuje betlémům.

Betlémy jsou mnohem starším symbolem Vánoc než vánoční strom. Právě výjev narození Ježíše názorně připomíná, co je ústředním tématem svátků. V drobné scéně betlému je obsažen celý vánoční příběh. Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Reformy Marie Terezie a Josefa II. roku 1786 vedly k zákazu stavění betlémů v kostelech v celé říši. Oblíbený zvyk se tak přenesl do domácího prostředí. Materiály, ze kterých se betlémy stavěly, byly velmi rozmanité. Na naší výstavě uvidíte betlémy ze dřeva, papíru, skla, keramiky nebo např. kůže. Nebudou chybět ani perníčky a další vánoční dekorace.

Součástí vánoční výstavy je tradičně i Strom splněných přání pro děti ze sociálně slabých rodin. Seznam přání naleznete přímo v Galerii 140 nebo na webových stránkách města v sekci Nepřehlédněte.

Ve středu 22. listopadu od 17 hod. zveme na vernisáž výstavy, kde zahrají vánoční písně děti z houslové třídy Hany Sedláčkové a kytarové třídy Zuzany Hájíčkové ze ZUŠ Oskara Nedbala.

V sobotu 9. prosince zveme na malý jarmark neziskových organizací: Arleto, Cheiron T, dětský domov Radenín a Charita Tábor.

V předvánočním čase proběhly v Galerii 140 edukační programy s názvem „Do Betléma a zase zpátky “ pro MŠ a 1. stupeň ZŠ. Celkem se uskutečnilo 20 programů, kterých se zúčastnilo 364 dětí.

Otevírací doba o svátcích: 24.12. zavřeno, 25.-26.12. 13–16 hodin, 1.1. 2024 zavřeno.